A ZONTA CLUB SZOMBATHELY
1991 óta
KÉPVISEL – PÁRTFOGOL – SZOLGÁLTAT – TÁMOGAT

facebook icon gold

Horiz bordo MOBIL VERZIÓ

Dr.Susanne von BassewitzA koronavírus nem ítélhet bennünket inaktivitásra!

Susanne von Bassewitz düsseldorfi kommunikációs menedzser, két éve vállalta a Zonta International globális hálózatának vezetését. A Zonta International és a Zonta International Foundation elnök asszonya interjúban számolt be a Zonta szerepéről és helyzetéről a jelenlegi helyzetben. A vele készített interjúból született ez a tanulságos összefoglaló, Mészáros Réka fordításában.

Klubunk közel 30 éves tevékenysége alapján elmondhatja, hogy egyetértünk az interjú üzenetével. A Zonta célok képviselete mellett klubunk mindig megtalálta a helyi segítségnyújtás lehetőségeit is, támogatási területekre párhuzamosan figyelve. Tudósításainkban erről rendszeresen tájékoztatunk. Új partnerünket, az Áldozatsegítő Központot éppen a koronavírus járvány kirobbanásakor találtuk meg, és higiénés csomagokkal támogattuk a segítséget kérő, nehéz helyzetbe került nőket.

Susanne megválasztásától fontos célként kezeli a gyermekházasságok megszüntetését. Fontos számára az oktatás és a szabad pályaválasztás lehetővé tétele, hogy a veszélyeztetettek önállóan alakíthassák életüket.  Tavaly fél évet e küldetésnek szentelt és körbeutazta a világot.

Örömmel látja, hogy a zontiánok hihetetlenül kreatívak, mindenhol megtalálják a módját, hogyan tartsák fenn és ápolják kapcsolataikat, végzik kötelezettségeiket és a klub feladatait sem hanyagolják el. Sajnálja, hogy a koronavírus járvány miatt, a második világháború után első alkalommal, törölni kellet az idei Zonta világkongresszust.  

A Zontát a tagdíjak és az adományok tartják életben. A vészhelyzetben sajnos akadályok lépnek fel, amelyeket próbál áthidalni a vezetés, például tagdíj-befizetési haladékkal.  Szeretnének továbbra is jót cselekedni az Alapítvány pénzével, például támogatni a fiatal nőket a jobb élethez és a szakmai karrierhez vezető úton. Tapasztalták, hogy márciusban kevesebb adomány érkezett az előző évekhez képest. Jó lenne, ha a klubok lehetőséget találnának a kiegészítésére. Jelenleg rengeteg munka vár a szervezetre, a vezetés igyekszik bölcsen eljárni, alternatívákat kidolgozni. Remélik, minden zontián látja és megérti mindazt, amit a válság magával hoz egészségügyileg, társadalmilag, a családok számára, pszichológiai és végső soron gazdasági szempontból. Az elnök asszony pozitív kimenetelre számít, a válság megerősít minket abban, hogy szükség van a Zontára. A szükség mindig gondolkodásra késztet. Minden klubnak, országnak, régiónak, ahol Zonta van, meg kell találnia a saját válaszát. Mindannyian ugyanazokat a női célokat követjük, de természetesen ez mindenhol különféle feladatokat és kihívásokat jelent.

A Zonta International az UNICEF ​​és az UNFPA nagy projektjeit támogatja tizenkét, különösen érintett országban, a lányok és a fiúk védelme érdekében, a gyermekházasság megszüntetéséért. Állandó kapcsolatban áll a helyi partnerekkel, videokonferenciákon vitatja meg a jelenlegi helyzetet. A világjárvány nagyon keményen érinti a gyermekházasság elleni programot. A helyszíni munka nem állt meg Etiópiában, Bangladesben, Zambiában, Ghánában és az összes többi országban. A fiúk és a lányok párbeszéd csoportokban találkoznak, együtt tanulnak, amelyek során megszerzik az élhetőbb élethez szükséges tudásukat, beszélnek a jövőbeli tervekről, és megismerkednek a fogamzásgátlással is. A közvélemény formálásában a rádió reneszánszát éli a jelenlegi helyzetben. A médiumokon keresztül tudunk üzenni egymásnak és az embereknek. Figyelemfelkeltés és tájékoztatás céljából kiváló felület az internet is.

Jordániában támogatjuk az ENSZ „Women Eid bi Eid” projektet. Fontos a menekülttáborokban és azon kívül tartózkodó nők központjainak higiéniai termékekkel, maszkokkal és kézfertőtlenítéssel való ellátása, a bizalom fenntartása, hogy a nők merjenek oda menni, ha tanácsra és segítségre van szükségük. Sürgősen támogatnunk kell azokat a nőket is, akiknek a családtagjaik gondozása a fő teher, így megóvhatják magukat és családjukat.

A nemek közötti egyenlőség terén elért sikerek szerves részét képezik annak, hogy a társadalom jól működjön. Új lehetőség lenne a válság eredményeként az összefogás, a szövetségek létrehozása. A nemzeti platformok sok országban kapcsolatba lépnek a kormányokkal, önkormányzatokkal, polgármesterekkel, esélyegyenlőségi tisztviselőkkel. Meg kell mutatnunk: itt vagyunk, segíteni akarunk.

Vannak jó példák. Sok németországi klub jelenleg attól tart, hogy a családon belüli erőszak növekszik a karantén idején. Felvették a kapcsolatot a helyi tanácsadó központokkal és a női segélyszervezetekkel. A nemzeti platform a Zonta klubok nevében levelet küldött a Szövetségi Családügyi Minisztériumnak. Azt kérték, hogy Németország vegye át a „Maske-19” kampányt, amely Franciaországban és Spanyolországban működik. Ebben a gyógyszertári segélyhívó rendszerben a gyógyszerészek és asszisztensek feladata a rendőrségi jelzés, ha egy bántalmazott a kódszót használja. Egy másik példa: a közelmúltban az Egyesült Államokban elindult a Zonta és az UNICEF ​​nagyszabású, a gyermekházasság elleni óriásplakát kampánya.

A válság, a krízis a nehézségek mellett arra is alkalmat kínál, hogy gondolkodjunk azon, hogy mit is tehet a Zonta? A 100. évfordulón visszatekintettünk arra, hogyan alakult meg az 1919-es válságos helyzetben, és mit tett azóta, amelyre tagjai büszkék lehetnek. Az első világháború utáni időszak tele volt gazdasági és emberi problémával. Abban az időben jött létre a Genfi Nemzetek Ligája, az ENSZ előfutára. Létrejött a Zonta, és sok más szervezet, amely valamit tenni akart a világbékéért, a haladásért és az emberi jogokért. Ma is tenni szükséges az egyre erősödő társadalmi egyenlőtlenség, az erőszak, a kiszolgáltatottság, a klímakatasztrófa ellen, az emberibb életért.

A világjárványnak nagyon messzemenő hatása van. Különösen a nőkre nézve.  Gyakran sokkal többet vállalnak ilyen nehéz helyzetben, mint a férfiak. És ismét a kérdés: mit tehetnénk ma, mint nők, sok probléma megoldása érdekében? Még mindig abban bízom, hogy ez egy nagyszerű lehetőség, hogy együtt találjuk meg a választ, megoldást. Nem elszigetelten élünk. Ha nincs más lehetőségünk, találkozzunk a neten! Olyan korban élünk, amelyben számos kommunikációs lehetőség rendelkezésünkre áll. Ebben a tekintetben például az elektronikus média fokozott használata kiváló alkalom arra, hogy erősödjön a kapcsolattartás nemzetközi hálózatunkban. Az előre meghirdetett tematikus konzultációkon beszélhetünk például új-zélandi, tajvani nőkkel és együtt dolgozhatunk a fontos célok elérése érdekében. Azok, aki korábban szkeptikusak voltak az elektronikus médiával kapcsolatban, maguk is megtapasztalhatják, hogy működik.

Susanne örömmel árulja el, hogy „Maske-19” kampányt Németországban elektronikusan szervezték meg. Jelenleg lázasan dolgoznak egy kapcsolódó digitális programon.

Az interjút Karin Lange készítette a Német Zonta Klubok Szövetsége számára. Eredeti szöveg:

Frauenrechte in Zeiten von Corona. In: https://zontaunion.de/node/14486?fbclid=IwAR0PFBuYwZ7BoqbjuMMttP-xJOnF4IDGmkKDKBgHa-3G8PDPoGGJrGuYCJ4

Pin It